img
Home / Domain Bilgileri / Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır ?

Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır ?

/
/
/

Alan adınızın Kayıtlı olduğu veya daha önce aktarıldığından bu yana 60 günden fazla bir süre geçtiyse gTLD’de kayıtlı bir alan adını başka bir kayıt kuruluşuna serbestçe aktarabilir ve Kayıt Olunacaklar Aktarım Politikası’nda (IRTP) belirtilen başka herhangi bir istisna söz konusu olamaz. IRTP’yi http://icann.org/en/transfers/ adresinde görebilirsiniz.

Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır ?

İnsanlar, potansiyel maliyet tasarrufu, katma değerli servis ve müşteri hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü el değiştirir. Ancak, bir kayıt süresi dolmadan kısa bir süre önce bir isim aktarmaya çalışmamalısınız, aksi halde aktarım başarılı olmayabilir. Bir alan adının aktarımı beş takvim günü sürebilir ve aktarım başarısız olursa tekrar deneyebilir ve bu ikinci deneme beş güne kadar sürebilir. Aktarım sürecindeki olası gecikmeler nedeniyle, alan adınızı, kayıt süresi dolmak üzere zamanlanmadan önce iyi bir şekilde aktarmanızı öneririz. ICANN’in bir aktarım politikası onayı, alan adı kaydı yaparken seçeneklerinizi artırmayı ve kayıt şirketlerinin işletmeniz için rekabet etmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Alan Adı Transferi Yapamıyorum, Ne Yapmam Lazım ?

Süreç, niyetinizin hem kazanımını hem de kayıp kayıt memurlarını bilgilendiren ve hileli transferlerin olasılığını azaltacak şekilde bir aktarımın talep edildiğini doğrulayabilmeniz için tasarlandı. Her bir kayıt memurunun kendi aktarım prosedürlerini ve son tarihlerini geliştirmesine izin verilir, çünkü asthey açık, özlü ve belirli ICANN sözleşme gereksinimlerini karşılar. Bu nedenle, mevcut ve önerilen kayıt kuruluşlarınızla ilgili gereksinimleri kontrol etmelisiniz. Prosedürlerine bağlı olarak, muhtemelen yeni kayıt şirketi ile talebi başlatmanız gerekecektir. İsteği onayladıktan sonra, TLD kayıt defterine bir transfer talebi gönderecektir. Kayıt işlemi daha sonra mevcut kayıt kuruluşunuzla iletişim kuracak ve havale işlemini sizinle teyit etmek isteyebilir ve daha sonra yeni kayıt memurunu bilgilendirecek bir kabul veya ret bildirimini kayıt defterine geri gönderecektir.

Mevcut kayıt operatörünüz hiçbir şey yapmazsa, aktarım devam eder. Aktarımı reddederse, bunu yapmak için geçerli bir neden belirtmelidir. Yeni kayıt şirketi daha sonra bir transfer tamamlandığında size bildirir. Bu prosedür karmaşık görünse de, pratikte nispeten sorunsuz çalışır. Herhangi bir kayıtlı alan adını herhangi bir gTLD’ye aktarmak için, kayıt defterinin bir yetkilendirme kodunu (ayrıca bir yetkili kod olarak da bilinir) onaylamanızı gerektirdiğini unutmayın. Yetkilendirme kodu, her alan adına özgüdür ve alan adınızı kaydettirdiğinizde kayıt şirketi tarafından atanır. Bunu bilmiyorsanız, yetkili satıcınızı belirlemek için mevcut kayıt operatörünüze danışın çünkü bir aktarımı başlatmak için yeni kayıt operatörünüze sağlamanız gerekecektir.

Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır ?

Bazı kayıt memurları, web sitelerinin alan adı yönetimi bölümü aracılığıyla yetki koduna erişmenizi sağlar. Aktarmak istediğiniz alan adının, kayıtsız kilitleme adı verilen bir durum olup olmadığını da gözden geçirmelisiniz; bu durum, bilmeden veya hileli alan aktarımlarını veya kayıt bilgilerinin, açık bilginiz olmadan gerçekleşmeden kayıt kayıt değişikliklerini önlemeye yardımcı olabilir. Kayıt kuruluşunuz çeşitli nedenlerle kayıt operatörünün kilidini otomatik olarak etkinleştirebilir. Ancak, genel olarak, kayıt işleminizi web sitenizde kaydettirmek için çevrimiçi arayüzde alan adının kilidini açmanın bir yolu olduğunu fark etmelisiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir