img
Home / Domain Bilgileri / Alan Adını Yenilemeyi Unutursanız Ne Olur?

Alan Adını Yenilemeyi Unutursanız Ne Olur?

/
/
/

Domain yenilemeyi / uzatmayı unuttum ne yapmam lazım ? Süresi dolan domaini nasıl alırım ? Kayıt süreniz dolmadan önce alan adınızı yenilemeyi unutursanız, hemen kayıt yaptırmış olsaydınız şansınız kalmazdı. Bununla birlikte, son birkaç yılda, hata, kayıtsızlık veya dolandırıcılık nedeniyle alan adlarına haklarını kayıt altına almakla ilgili şikayetler vardı. Bu endişeleri gidermek için, bir kısmı olmasa da, kayıt memurları, bazen RGP olarak adlandırılan, süresi geçmiş alan adları için bir itfa ödemesiz dönem başlatmışlardır. RGP kapsamında, bir ismin (kasıtlı olsun olmasın) silinmesi, 30 günlük Silinen İsim DÜŞÜŞ Dönemi ile sonuçlanır. Alan adı kayıt tutmada tutulur.

Domain yenilemeyi unuttum, ne yapmam lazım ?

Kayıt defterinde tutma işleminde bulunduktan sonra, alan adınız çalışmaz ve askıya alınmış etki alanından e-posta gönderemez veya alamazsınız, bu da sizi kaydınızın geçtiği konusunda uyaracaktır. 30 günlük süre zarfında olduğunuz sürece, RGP hizmetini sunuyorsa kayıt işleminizi kayıt kuruluşunuzdan alabilirsiniz. Kayıt kuruluşunuz daha sonra alan adını, kayıt ücretini ve ücretlendirmeyi ödeyeceğiniz bir hizmet ücretini ödeyerek kayıt defterinden geri alabilir. Bu hizmeti sunan bir sicil memuru tarafından tahsil edilen toplam ücret, standart yenileme ücretinin birçok katı olabilir, bu nedenle son kullanma tarihinden önce alan adınızı yenilemeyi hatırlamanızı öneririz. Kayıt şirketiniz bu hizmeti sunuyorsa, sözleşmeniz ücretlendirilen ücretlerin ve hizmetin kendisinin bir açıklamasını içermelidir. Diğer kayıt şirketleri, alan adınızı yenilemeyi hatırlatmak için e-posta ve posta posta bildirimleri gönderme gibi alan adınızı yenilemediğinizde sizi uyarmanın başka yollarını da kabul ettiler. Böyle bir politikanın olup olmadığını öğrenmek için kayıt şirketinizle yaptığınız sözleşmeye başvurun ve eğer öyleyse nasıl çalışır. Bu hizmeti kullanmadan önce bir kayıt şirketinin hizmet şartlarını dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz.

Süresi dolan domaini nasıl alırım ?

Ayrıca kayıt memurunuzun hizmetinin zaman içinde nasıl çalıştığını ve kayıt sürenizin ne kadar uzun olduğunu değiştirebileceğini de unutmamalısınız ki, hizmet şartlarındaki değişiklikler kayıtlarınızı etkilemektedir. Kayıt kuruluşunuz değişiklik hakkında sizi bilgilendirmekle yükümlüdür, ancak yalnızca sizinle güvenilir bir şekilde iletişim kurabiliyorsa bunu yapabilir, bu nedenle kişisel bilgilerinizi güncel tuttuğunuz kayıt defterinizle güncel tutmanız ve mevcut seçenekleri gözden geçirmeniz önemlidir. Sizi etkileyecek hizmetinde değişiklik kaydınızın kayıt şirketi tarafından bildirilmek üzere. Kayıt şirketiniz kayıt işlemini otomatik olarak yenilemek için tasarlanan hizmetleri sunuyorsa (tümü değil), bu hizmetler genellikle kayıt için sizi otomatik olarak ücretlendirmenin bir yolu olan kayıt şirketine bağlıdır. Örneğin, bu bir kredi kartı ile ödeme yapmak anlamına gelirse ve alan adınızı en son kaydettiğinizden beri kartın süresi dolduysa, kayıt kuruluşunuz kaydı işleyemez.

Alan Adımı Yenilemeyi Unutursanız Ne Olur?

Aynı zamanda, e-posta adresiniz veya posta adresiniz değişirse ve bu ayrıntıları kayıt operatörünüzle güncel tutmazsanız, alan adınızın alan adının sonuna ulaştığını bildiren kayıt kuruluşunuzdan bir hatırlatıcı alamazsınız. Kayıt Dönemi. Ayrıca, tüm kayıt memurlarının hatırlatma hizmetleri sunmadığı için, alan adınızı yeniden kaydettirme gereksinimini size hatırlatmak için kayıt şirketinize güvenmek istediğinizde, kayıt kuruluşunun sunduğu hatırlatıcı hizmetlerine aşina olduğunuzdan emin olmalısınız. Genelde, özellikle alan adınızın süresi dolduğunda, kayıt bilgilerinizi takip etmenizi öneririz. Saklamak istediğiniz herhangi bir alan adının, kayıt süresi dolmadan önce her zaman yeniden kaydedildiğinden emin olmak için yoldan çıkmanız gerekir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir