img
Home / Domain Bilgileri / .BİZ Alan Adı Nedir ?

.BİZ Alan Adı Nedir ?

/
/
/

.biz öncelikle işletmeler için tasarlanmış genel bir üst düzey alan adıdır. .biz kayıt defteri Neustar tarafından özel olarak yönetilir ve işletilir. Uzatma .biz, 10 yıl dönümünü 2012 yılının başında kutladı. O zamanlar 2.2 milyondan fazla .biz kaydı var.  Neustar’ın .biz için kayıt olarak hareket etmesi sözleşmesi 31 Aralık 2012 tarihinde sona erdikten sonra altı ay uzatılmıştır.

.BİZ Alan Adı Nedir ?

Sözleşme ICANN tarafından gerçekleştirildi ve Ağustos 2013’te yenilendi. ICANN, .com, .net ve .org. Ayrıca, tercih edilen adları daha önce .com alan adı alanında kayıtlı olan işletmeler için başka bir seçenek sunması amaçlanmıştır.

.BİZ Alan Adı Nedir ?

ICANN, Neustar ve Melbourne IT arasındaki bir ortak girişim olan Neulevel, Inc.’in .biz için küresel kayıt hizmetleri nötr, üçüncü taraf sağlayıcısı olarak hizmet vermesini onayladı. 8 Aralık 2006’da ICANN, 2012 yılına kadar .us için tek kayıt operatörü olarak Neustar’ı korudu.  Neustar, SRS, DNS ve Whois gibi .biz kayıtlarının işlemlerini yönetir ve yönetir. Şirket ayrıca, ICANN tarafından akredite edilmiş tüm sicil memurlarına teknik destek ve pazarlama desteği sunmanın yanı sıra .biz TLD için özel politikaların geliştirilmesini de sağlamaktadır.  Paris’teki 32. Uluslararası ICANN Toplantısı sırasında Neustar, 23 Haziran 2008 tarihinde dünya çapında 2 milyondan fazla tescil ettiren kişiye ulaştığını açıkladı.

.BİZ Alan Adı Nedir ?

Neustar, 8 Eylül 2010 tarihinde, .biz DNS güvenlik uzantılarını (DNSSEC) başlattı. Etki Alanı Adı Sistemi ve Kayıt Kilitleme hizmetindeki olası zararlı tehditlerden tüketicileri korumak için genel anahtar şifrelemesi ve dijital imzaları kullanır ve etki alanı adı kaydedicilerine “etki alanı ele geçirme” işleminden iki katmanlı bir koruma sağlar.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir