img
Home / Domain Bilgileri / .COM Alan Adı Nedir ?

.COM Alan Adı Nedir ?

/
/
/

.com İnternet Alan Adı Sistemi’nde kullanılacak ilk TLD’lerden biridir; Ticari amaçlarla sınırlandırılmış bir sınırlama olmamasına rağmen, aslen ticari amaçlarla tasarlanmıştı. 1985’te IANA’nın, DNS’nin genel koordinasyonundan ve yönetiminden sorumlu olduğu; Organizasyon o dönemde Jon Postel tarafından yönetildi. 28 Ocak 1986’da, DNS’yi denetleyen kurumlar, .com dahil 8 TLD’ye karşılık gelen makyajını yeniden yapılandırdılar ve diğerleri: .gov (hükümet), .edu (Amerikan yüksek öğrenimi), .mil .org (kuruluş), .int (uluslararası, özellikle NATO ilişkileri), .net (Internet’in kendisi ile ilgili siteler), .bitnet (BITNET ağındaki bilgisayarlar). .com dünya çapında 100 milyondan fazla tescil ettirenle en popüler gTLD. Global İnternet kullanıcılarının sayısı artmaya devam ettikçe, .com gTLD’ye yönelik küresel talep güçlü olmaya devam ediyor.

.COM Alan Adı Nedir ?

Verisign, .com gTLD’nin kayıt operatörüdür ve 2006 yılında ICANN tarafından onaylanmıştır.  Ekim 2011’de Verisign’ın kaydı, yönetim altındaki .com alan adlarının sayısı 100 milyonu geçti.  2012’nin 2’nci çeyreği sonunda, Verisign’ın kullandığı TLD’lerin hepsinde 240 milyon alan adı vardı, .com ve .net TLD pazar payının% 49’unu elinde tutuyordu, çeyrek 1’den% 2’lik bir düşüş. gTLD, diğer orijinal TLD’lerle birlikte, ilk defa ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projesi Ajansı tarafından Savunma Öncesi Araştırma Projesi Ajansı tarafından yönetildi. Bu proje ilk olarak 1985’te hayata geçirildi. SRI International tarafından yönetilen Ağ Bilgi Merkezi, atanan kayıt sitesi ve ilk alan adlarının yöneticisi.  NIC, alan adlarının kaydedilmesi ve barındırılmasından  ve IP adreslerinin yönetilmesinden sorumluydu.  1 Ekim 1991’de, .com ve tüm TLD’lerin yönetimi Hükümet Sistemleri, Inc.’e devredilmiştir.

.COM Alan Adı Nedir ?

Tüm SRI’nın alan adı tescili, çevrimiçi bilgi hizmetleri ve yardım masası işlemleri gibi hizmet sorumluluklarının yanı sıra RFC ve Internet-Draft arşivi ve dağıtım hizmetlerini de üstlendi. İnternet kayıt hizmetleri, aynı zamanda Government Systems Inc. tarafından işletilen Savunma Bilgi Sistemi Ajansı (DISA) NIC tarafından sağlanmıştır.

.COM Alan Adı

Bu görev GSI tarafından Network Solutions’a (NSI) taşeronlaştırıldı. 1992 yılında Bilimsel ve İleri Teknoloji Yasası’nın mevzuatı, Ulusal Bilim Vakfı’na (NSF) genişletilmiş bir görev tanımıştır. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki temel bilimsel araştırma, mühendislik ve eğitim faaliyetlerini destekleyen ve güçlendiren, araştırma ve eğitim kurumlarını bağlamak için kullanılan bilgisayar ağlarının bakımı da dahil olmak üzere yasal bir kurumdur. 9 Aralık 1991’de yürürlüğe giren Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Yasası uyarınca, İnternet altyapısının askeri olmayan kısmının yönetimini koordine etme ve finanse etme sorumluluğunu üstlendi. 1993’te NSF ve NSI beş yıllık bir işbirliği anlaşması imzaladı. NSI, .com, .net ve .org gTLD’leri için tek alan adı kaydı sağlayıcıları olarak atanmıştır. 2000 yılında, Network Solutions, NSI’nin kayıt işini elinde tutan Verisign  tarafından satın alındı.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir