img
Home / Domain Bilgileri / Domain Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Domain Nedir ve Nasıl Çalışır ?

/
/
/

Domain Nedir ?

Kamu İnternet’teki her bilgisayar, bir telefon numarasının belirsizlerine benzeyen, çoğu insanın hatırlayabileceği zor bir sayı dizisi olan benzersiz bir sayısal adrese sahiptir. Bu dize “IP adresi” denir. IP, “İnternet Protokolü” anlamına gelir. Internet’te belirli bir yeri bulmayı kolaylaştırmak için, Alan Adı Sistemi veya DNS, icat edilmiştir. DNS, IP adreslerini, hatırlanması daha kolay olan alan adları adı verilen benzersiz alfanümerik adreslere çevirir. Örneğin, ICANN web sitesini ziyaret etmek isterseniz, 192.0.34.163 IP adresini hatırlamayı veya “www.icann.org” yazmayı mı tercih edersiniz? Bilinen bir harf dizisini (alan adı) bir IP adresiyle ilişkilendirerek, DNS, İnternet kullanıcılarının web sitelerini ve e-posta adreslerini hatırlamasını çok daha kolay hale getirir. Yukarıdaki örnekte, adresin “icann.org” kısmına alan adı denir.

Domain Nasıl Çalışır ?

“Www.” Kısmı, tarayıcınıza, bu alan adı için World Wide Web arayüzünü aradığınızı tanımlar. Alan adları, e-posta göndermek için de kullanılabilir. İster iş ister kişisel iletişimler gönderiyor olun, mesajınızın amaçlanan adrese yönlendirildiğinden emin olmak istersiniz. Telefon sisteminden bir benzetim ödünç almak için, bir numarayı çevirdiğinizde, bir merkezi olduğu için belirli bir yerde çalınır. Her telefon numarasının benzersiz olmasını sağlayan numaralandırma planı. DNS benzer şekilde çalışır. Hem alan adı hem de arkasındaki IP adresi benzersizdir. DNS, e-postanızın hedeflenen alıcıya (örneğin, guide2dns@icann.org) ulaşmasını ve benzer etki alanı adına sahip bir başkasının bulunmamasını sağlar.

Ayrıca, uzun bir IP adresine girmek zorunda kalmadan “www.icann.org” yazmanıza ve doğru web sitesine girmenize olanak tanır. Bu teklik olmadan, hem DNS hem de telefon sistemleri daha az tahmin edilebilir ve güvenilir olacaktır. Bir web sitesi farklı bir ana bilgisayara veya sunucuya taşınsa bile bir alan adı değişmeden kalabilir; çünkü DNS, mevcut bir alan adını yeni bir IP adresine yönlendirmesi söylenebilir. Bu, bir hane veya iş yerini değiştiren bir işletme gibidir – sokak adresi değişse bile aile veya işletme adı aynı kalır. Bir alan adını nasıl kaydederim? Bir etki alanı adını kaydetmek için aşağıdaki adımları tamamlamanız gerekir:Üst düzey etki alanını (ayrıca uzantı olarak da bilinir) ve ikinci düzey etki alanınızı (ayrıca etiket olarak da bilinir) seçin Bir kayıt şirketi veya satıcı ile bir Kayıt yaptırmak için  Seçtiğiniz uygunluğu kontrol ediniz.

Domain Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Kayıt süresine karar verin (bu bölümde daha fazla okuyun) payment Ödeme dahil, kayıt prosedürlerini tamamlayın (bkz. Soru 6) İlk adımı kayıt altına alma Bir etki alanı adı, üst düzey etki alanını (TLD) ve o etki alanına kaydolmak istediğiniz ikinci düzey adı seçmektir. Alan adlarının iki bölümü vardır: alan adındaki son noktayı takip eden karakterler ve bundan sonra gelen karakterler. Son noktayı izleyen kısım, üst düzey alan adı (TLD) veya uzantı olarak adlandırılır. Noktanın solundaki kısımya ikinci düzey alan adı veya etiket denir. Bir alan adının, kullanıcıların web siteniz veya e-posta adresinizle ilişkilendirilme olasılığı en yüksektir. Birlikte “icann” ve “iorg” ‘un “.org” bölümleri alan adıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir