img
Home / Domain Bilgileri / Domain’in Geçmiş Tarihi ve Hikayesi

Domain’in Geçmiş Tarihi ve Hikayesi

/
/
/

Domain’in Geçmiş Tarihi ve Hikayesi

İnternet genellikle bir “ağlar ağı” olarak tanımlanır çünkü tek bir fiziksel varlık değil, aslında yüzlerce milyonlarca bilgisayar arasında dünya çapında yüzlerce bilgisayar arasında bağlantı kurar. İnternete bağlı bilgisayarlar, belirli konumlarını belirleyen benzersiz bir İnternet Protokolü (IP) numarası ile tanımlanır, böylece mesajların gönderilip alınabilmesi ve bilgisayarların herhangi bir yerindeki bilgisayarlardan bilgiye erişilebilmesini mümkün kılar. Alan adları, kullanıcılara uzun bir sayı listesi kullanmasını gerektirmek yerine basit bir yer adı sağlamak için oluşturulmuştur. Üst Düzey Etki Alanları (TLD’ler) bir adresin sonunda görünür ve .jp veya .uk gibi belirli bir ülke kodu veya .com, .org, .net, .edu gibi genel simgelerdir.

Alan Adı Sistemi (DNS)

Dünya genelinde, ilgili alan adlarına eşlenmiş adres numaralarını içeren bilgisayarlarda bulunan, dağıtılmış veri tabanları kümesidir. İnternet üzerinden bağlantı sağlamak için kök sunucuları adı verilen bilgisayarların koordine edilmesi gerekir. İnternet, askeri bir ağ kurmak için Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından sağlanan araştırma fonlarından kaynaklanmıştır. Kullanımı genişledikçe, sivil bir kesim Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve diğer bilim kurumlarının desteğiyle gelişti. Internet’in ve DNS’nin yönetimi ve işleyişini düzenleyen resmi yasal otoriteler veya uluslararası anlaşmalar bulunmamakla birlikte (ve bunlar) olsa da, bazı varlıklar DNS’de önemli roller oynamıştır. Örneğin, Güney Kaliforniya’daki Bilgi Bilimleri Enstitüsü / Savunma Bakanlığı ile sözleşmeli olarak görevlendirilen İnternet Atanmış Sayılar Kurumu (IANA), kök sunucuları, ülke kodu TLD’leri yönetmek için başvuru sahipleri için belirlenmiş niteliklere ilişkin teknik kararlar vermiştir. benzersiz protokol parametreleri atandı ve dünyanın her yerindeki kullanıcılara coğrafi bölgelerindeki kullanıcılara atamak için adres blokları verme yetkisi de dahil olmak üzere IP adresi alanını yönetdiler.

İlk Domain Adresi Nedir

NSF, askeri olmayan alan adlarının tescilinden sorumluydu ve 1992’de alan adı tescili de dahil olmak üzere ağ hizmetlerini yönetmek için bir talepte bulundu. 1993 yılında NSF, InterNic adında bir şirketler konsorsiyumu ile beş yıllık bir işbirliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma kapsamında, Herndon, VA, mühendislik ve yönetim danışmanlığı firması Network Solutions Inc. (NSI), .com, .net ve .org kayıtlarını kaydetmek için tek internet alan adı kayıt hizmeti oldu. gTLD. 1995 yılında kayıt ücretinin uygulanmasından sonra, NSI’nın gTLD’lerin tescili üzerindeki tek kontrolüne dair eleştiriler arttı. Buna ek olarak, .com alan adındaki kayıtların muazzam büyümesinden kaynaklanan ticari marka anlaşmazlıklarında da bir artış oldu. Ayrıca IANA’nın oynadığı rolün yasal bir temelden yoksun olması ve internetin ve alan adı sisteminin istikrarını sağlamak için daha fazla kalıcılık gerektirdiğine dair endişeler vardı. Bu endişeler hem ABD’de hem de uluslararası alanda eylemler başlattı.

Domain’in Geçmiş Tarihi ve Hikayesi

Çeşitli seçim bölgelerini temsil eden bir kişi koalisyonu olan Uluslararası Ad Hoc Komitesi (IAHC), 4 Şubat 1997’de gTLD’lerin yönetimi ve yönetimi için bir teklif sunmuştur. Teklif, yedi yeni gTLD’nin oluşturulmasını ve rekabet edebilmek için ek kayıt kuruluşlarının seçilmesini tavsiye etmiştir. Tüm yeni ikinci seviye alan adları için kayıt hizmetlerinin verilmesinde birbirleriyle.

Domain’in Geçmiş Tarihi ve Hikayesi

IAHC önerisinin ABD hükümeti tarafından desteklenip desteklenmeyeceğini değerlendirmek için, yürütme organı alan adı konusunu ele almak ve Ticaret Bakanlığı’nın Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi’ne (DOC) karşı sorumlu sorumluluk vermek üzere bir kuruluş grubu oluşturdu. DOC, 5 Haziran 1998’de, “İnternet İsimlerinin ve Adreslerinin Yönetimi” başlıklı bir politika beyanı yayınladı. Bildiride, Beyaz Kitabın çağrısında bulunan ABD hükümeti, “yeni bir“ değil ”ile anlaşmaya ve anlaşmaya varmaya hazır olduğunu belirtti. Özel sektörün internet paydaşları tarafından internet ismi ve adres sistemine yönelik politikaların uygulanmasına yönelik olarak kurulan şirket. ” Böyle bir anlaşmaya girecek bir kuruluşa karar verirken, ABD hükümeti yeni sistemin istikrar, rekabet, özel durumun sağlanıp sağlanmadığını değerlendirecektir. ve aşağıdan yukarıya eşgüdüm ve İnternet topluluğunun bir bütün olarak adil bir şekilde temsil edilmesi.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir