img
Home / Domain Bilgileri / Domainler Neden Pahalı ?

Domainler Neden Pahalı ?

/
/
/

Bazı domain kayıt firmaları çok düşük fiyatlar gibi görünen alan adları verirken, diğerleri çok yüksek fiyatlar gibi görünen isimler sunuyor. ICANN onaylı sicil memurlarının alan adı tescil hizmetleri için kendi fiyatlarını belirlemelerine izin verilir. Bazı fiyat farklılıkları, her bir kayıt şirketinin sunduğu müşteri destek seviyesidir. Örneğin, bir 24×7 yardım masası sunan bir kayıt şirketi, yalnızca bir e-posta destek adresi sunan bir kayıt şirketinden daha fazla ücret alabilir. Kayıt şirketleri ayrıca, başka bir hizmetle paketlenmiş alan adı kayıtları da sunabilir, bu da daha yüksek bir fiyatla sonuçlanabilir. En düşük fiyatlı teklifi seçmek istediğiniz tüm özellikleri almamanız anlamına gelebilir, daha yüksek fiyatlı bir teklif seçerken, sizin için önemli olmayan özellikler için ödeme yaptığınız anlamına gelebilir. Son derece yüksek bir fiyat, alan adının, premium veya yüksek değerli olduğu belirlenen isimlere odaklanan bir satış kanalı tarafından sunulduğunu gösterebilir.

Domainler Neden Pahalı ?

Bir alan adı kaydettiğinizde fiyatı ve fiyata dahil olanları düşünmelisiniz. Bir alan adının kaydedilmesi, yalnızca kayıt teriminin adını kullanmak için belirli haklara sahip olduğunuz anlamına gelir. Web sitesi barındırma veya e-posta hizmeti, alan adıyla ilgili olarak bu hizmetler için özel olarak düzenlemediğiniz sürece kullanılamaz. Bir benzetme olarak, bir toprak parçasının satın alınması otomatik olarak bir evin üzerine inşa edilmesine neden olmaz. Bir web sitesi oluşturmak, barındırma hizmetleri almak ve içerik yayınlamak gibi bir dizi adım içerir. E-posta servisi oluşturmak ayrıca belirli kurulum adımlarını da içerir. Birçok sicil memuru, bu hizmetleri alan adı kaydıyla birlikte içerebilecek paketler sunmaktadır. Ancak, bu hizmetler ayrıca sizin tarafınızdan veya sizin tarafınızdan girdiğiniz diğer servis sağlayıcılar tarafından da kurulabilir. Bir alan adını kaydeden bir varlık, belirli bir zaman dilimi içinde herhangi bir amaç için (örneğin, çalışan bir web sitesi oluşturma) kullanmak için gerekli değildir. Kayıt ettiren, kayıtlı alan adının nasıl ve ne zaman kullanılacağını seçebilir.

Tarayıcınızda belirli bir alan adı girerseniz ve boş bir sayfa açıyorsa, kayıt ettirenin gelecekteki kullanım beklentisiyle ismini tuttuğu veya (başka birinin bunu elde etmesini engellemek için) savunmacı olarak tuttuğu veya başka sebeplerden dolayı aktif olarak kullanılmamaktadır. Bir tescil ettiren, bir web sitesi geliştirmeden, yalnızca e-posta amaçlı bir alan adı kullanmayı seçebilir. Mevcut tescil ettirenin alan adını kullanmadığını düşünüyorsanız, adı satmak isteyip istemediğini görmek için tescil ettiren ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak, tescil ettirenin böyle bir yükümlülüğü yoktur.

Domainler Neden Pahalı ?

Çoğu gTLD için, her bir alan adının tescil ettiricisi hakkındaki bilgiler, teknik kayıtların çözülmesini kolaylaştırmak ve tüketici koruması, ticari marka ve diğer yasaları uygulamak için kullanılan her bir kayıt defterininWhois veritabanında herkese açıktır. İki önemli istisna, etki alanı kayıt kaydını tutmakla sorumlu olan kayıt kuruluşunu listeleyen .COM ve .NET kayıt defteri Whois hizmetleridir. Bu alan adı için kimin sorumluluğu hakkında bilgi, daha sonra bu kayıt şirketinin Whois veritabanına erişerek bulunabilir. Kayıt işleminin bir parçası olarak, kayıt operatörünüze doğru ve güvenilir iletişim bilgileri vermeli ve gerektiğinde bu ayrıntıları derhal düzeltmeli ve güncellemelisiniz. Bu bilgi tam adınızı, geçerli bir posta adresinizi, e-posta adresinizi, sesli telefon numaranızı ve faks numaranızı (varsa) içerir.

Domainler Neden Pahalı ?

Yanlış veya güvenilir olmayan bilgilerin isteyerek sağlanması ya da bir kayıt memuruna verilen bilgilerin güncellenmesinde istemli bir başarısızlık, kaydınızı iptal etme ve alan adını kullanma hakkının kaybedilmesi için temel olabilir. Kimlik hırsızlığı ve diğer suç faaliyeti ile ilgili artan endişeler göz önüne alındığında, birçok kişi, kişisel verilerini İnternet’te herkese açık olarak bulundurma konusunda yasal olarak endişe duymaktadır. Tescil ettirenler için bir seçenek, işlerinden veya iş yerlerinden geçerli bir posta ve e-posta adresi kullanmaktır. Başka bir seçenek, ek bir ücret karşılığında, gizlilik koruması veya proxy hizmetlerini kullanmaktır.

Bazı kayıt şirketleri bu hizmetlere, gerekli iletişim bilgilerini kayıt kuruluşunuza iletmenize olanak tanıyan bir üçüncü taraf vekil servisi aracılığıyla sağlanır ve vekil sunucu kayıt kaydına dahil olur. Proxy hizmetinin kişisel verilerinizi, isteklere yanıt vermek üzere ifşa edebileceğini kabul edersiniz. başkalarının yasal hakları ile ilgili ya da eyleme geçirilebilir zarar kanıtlarıyla sunulduğunda ihlaller ile ilgili kanunların uygulanması ya da çatışmalar. Başka bir seçenek ise, bir sicil memuru, bir İnternet Servis Sağlayıcısı (ISP) veya webhosting şirketi gibi bir kayda kayıt yaptırmaktır. Bu düzenlemeyle, sahip olduğunuz hakların ve arayanın alan adıyla ilgili hangi haklarına sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir