img
Home / Webmaster / Google’dan Halka Bot Alarmı

Google’dan Halka Bot Alarmı

/
/
/

Google’dan Halka Bot Alarmı

Google’ın çağımızın en büyük yapay zeka liderlerinden biri olduğu bilinmekte ve haliyle bu da onların insanlara karşı çok büyük bir sorumluluğun altına girmelerine neden oluyor. Google’ın insanların botlara karşı duyduğu endişeyi dindirmek amacıyla yaptığı açıklamada belirttiğine göre artık bir bot tarafından iletişime geçilen kişiye, konuştuğunun bir insan değil bot olduğu net olarak söylenecek.  Bunun garantisinin verilmesinin sebebi aslında insanların ve çoğu teknoloji yorumcusunun geçtiğimiz haftalarda yapılan Google I/O Geliştirici Konferansında gösterime sunulan Duplex Bota verdiği tepki.

Halka yapılan bu sunumda Duplex Bot’un bir kuaför salonunu arayıp oradaki resepsiyon görevlisiyle konuşması ve bir ranevu ayarlaması gösterildi. Botun sesi Google’ın DeepMind WaveNet yazılımıyla kontrol ediliyordu ve bu yazılım artık öyle bir seviyeye gelmiş ki bir insanın nasıl konuştuğunu tamamen taklit edebiliyor hatta doğallığı arttırmak amacıyla konuşma sırasında arada bir duraksıyor, hata yapıp kendini düzeltiyor yani gerçek bir insan gibi davranıyor.

Tabii ki de işlerin bu seviyeye gelmiş olması her ne kadar bir yandan teknolojinin ilerlemesi olarak bakıldığında heyecanlandırıcı olsa da aynı zamanda bir hayli korkutucu. Böyle düşünenlerden biri de University of North Carolina’da doçent doktorluk yapan ve sık sık teknoloji yorumları yazan Zeynep Tüfekçi. Twitter üzerinden konu hakkında yaptığı açıklamada Google’ın yapay zekada kaydettiği bu ilerlemeyi “dehşet verici” olarak tanımladı ve sonrasında yaptığı eklemede bunun bir kandırmacadan ibaret olduğunu ve asla kabul edilemez olduğunu belirtti.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

1 Yorumlar.

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir