img
Home / Domain Bilgileri / ICANN Nedir ? Ne İşe Yarar ?

ICANN Nedir ? Ne İşe Yarar ?

/
/
/

ICANN, 1998’de kurulmuş, kar amacı gütmeyen, kamu yararına çalışan bir kuruluştur. Personeli, İnternet Alan Adı Sistemi’ni işletir, Internet Protokolü adresleri, jenerik üst düzey alan adı (gTLD) gibi İnternet’in benzersiz tanımlayıcılarının tahsisini ve atanmasını koordine eder. ) Kayıt şirketlerini adlandırabilir ve İnternet’i güvenli, istikrarlı ve birlikte çalışabilir durumda tutmaya adanmış dünya çapındaki gönüllülerin sesini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

ICANN Nedir ?

ICANN, alan adı alanında rekabeti teşvik eder ve İnternet politikasını geliştirmeye yardımcı olur ICANN’in politika yapmanın temelinde “çok yönlü bir model” olarak adlandırılan bir durum söz konusudur. Bu merkezi olmayan yönetişim modeli bireyleri, endüstrileri, ticari olmayan çıkarları ve hükümeti eşit bir düzeye yerleştirir. . Hükümetin politika kararları aldığı daha geleneksel, yukarıdan aşağıya yönetişim modellerinden farklı olarak, ICANN tarafından kullanılan çok paydaşlı yaklaşım, topluluk temelli konsensüs odaklı politika oluşturulmasına izin vermektedir. Buradaki fikir şudur: İnternet yönetişiminin İnternet’in yapısını taklit etmesi gerekir – sınırsız ve herkese açıktır. ICANN Yönetim Kurulu, politika tavsiyelerini onaylama veya reddetme konusunda nihai otoriteye sahip olsa da, Destekleyici Kuruluşlar (SO), Yönetim Kuruluna politika tavsiyelerinin geliştirilmesinden ve uygulanmasından sorumludur. Danışma Komiteleri (ACs) ICANN Yönetim Kurulu’na tavsiyelerde bulunur ve bazı durumlarda politika geliştirme konularını gündeme getirebilir. SO / AC’ler daha sonra bu kitapçıkta daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. ICANN personeli, ICANN topluluğu tarafından geliştirilen ve ICANN Kurulu tarafından kabul edilen politikaların uygulanmasından ve uygulanmasından sorumludur. ICANN Ombudsman, ICANN, Yönetim Kurulu veya ICANN personeli, Yönetim Kurulu veya bir yönetim kurulu üyesi tarafından bir toplum üyesinin haksız muamelesi ile ilgili kararlar, eylemler veya eylemler hakkında yapılan sorunlar ve şikayetler konusunda ICANN ile sözleşmeli bağımsız, tarafsız ve tarafsız bir kişidir.

ICANN Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Aday Gösterme Komitesi, sekiz ICANN Kurulu üyesinin ve At-Large Danışma Komitesinin, Ülke Kodu Adlarını Destekleyen Kuruluşun ve Genel Adlar Destekleme Organizasyonunun bölümlerinin seçiminden sorumlu bir topluluk gönüllüleri grubudur. ICANN, her takvim yılı, dünyanın farklı bölgelerinde üç uluslararası kamu toplantısına sahiptir. Her yıl bir toplantı da, yeni Yönetim Kurulu üyelerinin koltuklarını aldıkları organizasyonun yıllık genel toplantısıdır. Genellikle 200’den fazla farklı oturumdan oluşuyordu. Haftalık toplantı, ICANN politikasına ilişkin konuları tanıtmak ve tartışmak için farklı ICANN paydaşlarının (ya bireysel olarak ya da uzaktan katılıyor) temsilcileri ve temsilcileri için bir odak noktasıdır. Çoğu durumda herkes konuşabilir, ancak birkaç durumda belirli bir grubun üyesi olmanız gerekebilir. Bir oturum sırasında kurallardan emin değilseniz, konuşabilirseniz oturum liderine sorun.

ICANN Nedir ?

Toplantılar herkese açıktır ve kayıt ücretsizdir, ancak kendi seyahat ve konaklamalarınızdan siz sorumlusunuz. ICANN, Destek Kuruluşları ve Danışmanlık Komiteleri üyelerine sınırlı finansal yardım sunmaktadır. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerden, aday olmayanlara katılamayacak adaylar için bir Burs Programı vardır. Bir toplantıya fiziksel olarak katılamıyorsanız, ICANN katılım gücünün sadece bir tık ötede olmasını sağlamak için çeşitli hizmetler sunmaktadır. Sanal toplantı odaları, toplantı materyallerine, bir sohbet odasına ve daha geniş veya genel oturumlara, video ve / veya ses akışına ve canlı transkripsiyona erişim sağlayan neredeyse tüm oturumlar için kullanılabilir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir