img
Home / Domain Bilgileri / İnternet Protokolü (IP) Adresi Nedir ?

İnternet Protokolü (IP) Adresi Nedir ?

/
/
/

İnternet Protokolü (IP) adresleri, İnternet’e bağlı her bilgisayara veya aygıta atanan benzersiz numaralardır. Diğer önemli işlevler arasında, bir web sunucusu, akıllı telefon, posta sunucusu veya dizüstü bilgisayar olsun, İnternete bağlı her aygıtı tanımlarlar. Yıllarca süren hızlı internet yayılımından sonra, IPv4 olarak bilinen orijinal Internet Protokolü için ayrılmamış adresler havuzu, İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP’ler) ve kullanıcılara tam olarak tahsis edilmiştir. İşte bu yüzden IPv4’ten daha büyük bir adres alanına sahip olan yeni nesil Internet protokolü olan IPv6’ya ihtiyacımız var.

IP adresi nedir?

“IP adresi”, “İnternet Protokolü adresi” ifadesinin daha kısa bir yoludur. IP adresleri, bilgisayar ağı arayüzlerine atanan numaralardır. İnternette aradığımız şeyleri www.example.org gibi isimlendirmek için isimleri kullanmamıza rağmen, bilgisayarlar bu adresleri doğru adrese gönderebilmeleri için sayısal adreslere çevirirler. Bir e-posta gönderdiğinizde, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde veya bir video konferansına katıldığınızda, bilgisayarınız veri paketlerini bağlantının diğer ucunun IP adresine gönderir ve kendi IP adresi için gönderilen paketleri alır. Neden IP adreslerine ihtiyacımız var? IP adresleri, bilgisayarlarımızın, sunucularımızın, telefonların, kameraların, yazıcıların ve sensörlerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan sayılardır. IP adresleri olmadan, CD’ler, DVD’ler, sabit diskler veya USB sürücüsü gibi flash depolama kullanarak, verileri cihazdan cihaza manuel olarak kopyalamamız gerekir.

İnternet Protokolü (IP) Adresi Nedir ?

Ancak daha da önemlisi, cihazlarımız insan müdahalesi olmadan birbirlerine veri gönderemedi. Bilgisayarlarımıza atanan IP adresleri olmadan, e-posta göndermek yerine kağıt mektup ve not göndermek zorundayız. Akış video siteleri olmazdı. Bunun yerine, birbirimize disk ve teyp göndermek zorundayız. En kötüsü, çevrimiçi ürün siparişi veremeyiz ve bunları kendileri satın almak için mağazalara gitmek zorunda kalırdık. Yine 1970’lerde olduğu gibi, korkunç olurdu.

Özel bir IP adresi ile benzersiz bir IP adresi arasındaki fark nedir?

Özel adresler, kişilerin çoğu ev ve ofis ağları gibi özel ağlarda kullandıkları adreslerdir. Protokol düzeyinde adresler arasında bir fark yoktur, ancak organizasyonel olarak, özel adresler farklıdır, çünkü yalnızca daha geniş bir İnternet üzerinde değil, tek bir yönetim içinde kullanılabilirler. Bunun nedeni, özel adreslerin herhangi bir küresel koordinasyona sahip olmayan herkes tarafından kullanılmak üzere ayrılmasıdır. Bir adresin bir özel adres bloğundan olduğunu biliyorsanız:
■ 10 ile başlar. (10.0.0.0 – 10.255.255.255 arası)
■ 172.16 ile başlar. 172.31 ile.
■ 192.168 ile başlar.

Bu adresler, yerleşim yeri İnternet kullanıcılarına satılanlar gibi birçok ağ eklentisi ekipmanında kullanılan varsayılan değerlerdir. Benzersiz adresler yalnızca dağıtımlarının bir dizi kayıt tarafından yönetildiğinden farklıdır. Kayıtlar diğer adreslerin dağıtımını yönetdiğinden, bir adresin kimin atandığını ve onlarla nasıl iletişim kuracağını bilmek mümkündür. Bu adres türleri, verilerin tüm İnternet’te yönlendirilmesine izin verir. Bilgisayarınıza özel bir adres atandıysa, ancak yine de Internet üzerinden hizmetlere erişebilirsiniz, o zaman bilgisayarınız muhtemelen bir çok sayıda bilgisayarın tek bir IP adresini paylaşmasına izin veren bir Ağ Adres Çeviricisinin (NAT) arkasındadır.

İnternet Protokolü (IP) Adresi

Tipik olarak, bir yerleşim yeri İnternet bağlantısına benzersiz bir adres atanır ve her bilgisayara, yazıcıya, video oyun konsoluna veya ona bağlı akıllı telefona numara vermek için bir özel adres bloğu kullanır. Ancak bu adres, kullandığımız bağlantıya tahsis edilirken, İnternet üzerinden iletişim kurduğumuz hizmetler ve akranlar da adreslere sahiptir. Sıradan İnternet bağlantıları için yaklaşık 3,7 milyar adres bulunmaktadır ve 2009 yılında yaklaşık 1,6 milyar insan İnternet’i kullanmıştır. Bu yüzden, her kullanıcı çok az iki benzersiz adrese ihtiyaç duymaktadır. Şu anda kullanımda olan IP adreslerinin iki farklı sürümü vardır: IPv4 ve IPv6. İki versiyon birbirinden oldukça farklı görünüyor. IP adresleri aslında 3221226037 gibi sadece uzun sayı dizileridir, ancak insanların bunları okumasını kolaylaştırmak için bunları özel bir şekilde yazıyoruz.

IPv4 ve IPv6 Nedir ?

IPv4 adresleri, noktalarla ayrılan 0 ile 255 arasında dört sayı dizisi olarak yazılır. Tipik bir IPv4 adresi şu şekildedir: 192.0.2.53. IPv6 adresleri sayıca daha uzun sayı dizileridir, bu yüzden daha az sayıya daha fazla bilgi sığdırabilen hexadecimals kullanılarak yazılır. Colons noktaları yerine IPv6 adreslerinin segmentlerini ayırır; örneğin, 2001: 0db8 :: 53. Aslında, bir IPv6 adresinde yan yana iki iki nokta gördüğünüzde, aralarındaki tüm bölümlerin yalnızca sıfırları içerdiğini biliyorsunuzdur. Bu kolonlar olmadan, örnek adres tamamen yazılmış versiyonuna doğru genişler, 2001: 0db8: 0000: 0000: 0000: 0000: 0000: 0053. IPv4’ün dört milyardan fazla benzersiz IP adresi var. 1980’lerin başlarında geliştirilmiş ve otuz yılı aşkın bir süredir küresel İnternet topluluğuna hizmet etmiştir. Ancak IPv4 sonlu bir mekandır ve yıllarca süren hızlı internet yayılımından sonra, mevcut ayrılmamış adresler havuzu, İnternet servis sağlayıcılarına (İSS’ler) ve kullanıcılara tam olarak tahsis edilmiştir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir