img
Home / Domain Bilgileri / Jenerik Domain Nedir ?

Jenerik Domain Nedir ?

/
/
/

Bir gTLD (genel üst düzey alan adı), bir İnternet adresinin, genel olarak Internet servis sağlayıcıları için tasarlanmış olan (ticari), net (net) gibi bazı etki alanı sınıflarıyla ilişkili olarak tanımlayan bir İnternet adresinin üst düzey etki alanı adıdır. ama şimdi birçok amaç için kullanılır, .org (kar amacı gütmeyen kuruluşlar, sanayi grupları ve diğerleri için), .gov (ABD hükümet kurumları), .mil (askeri için), .edu (eğitim kurumları için); ve .int (uluslararası anlaşmalar veya veritabanları için ve çok fazla kullanılmaz).

Jenerik Domain Nedir ?

Örneğin, alan adında, www.ibm.com, .com seçilen gTLD’dir. GTLD’ye ek olarak, bir adres için belirli bir ulusal konutu tanımlayan ccTLD (ülke kodu üst düzey alan adı) vardır. Alan adlarının dağıtımını denetleyen Los Angeles merkezli kar amacı gütmeyen bir grup olan İnternet Tahsisli Adlar ve Sayı Kurumu (ICANN), yedi ek gTLD’yi onayladı. Yeni gTLD’ler .biz, işletmelerle sınırlı; .info, herkese açık; .name, kişisel kayıtlar için; .pro, avukatlar, doktorlar ve muhasebeciler gibi lisanslı profesyoneller için; hava taşımacılığı ile ilgili her şey için .aero; müzeler için. ve .coop, kredi sendikaları gibi kooperatif işletmeler için. Grup, bu yeni gTLD’leri 40’ın üzerinde teklif edilen son eklerden seçti. .kid, .site, .xxx, .home, .dot ve .site gibi gTLD’leri reddetti.

Jenerik Domain Nedir ?

ICANN şu anda seçtiği gTLD adaylarıyla kayıt anlaşmaları yapıyor. Yeni gTLD’lerin eklenmesinin savunucuları, İnternet adresleri için yeni bir alan yaratmanın ve özgürleştirmenin kolay olduğunu iddia ediyor. Buna karşı olanlar, daha fazla gTLD’nin yalnızca karışıklığa yol açtığını ve ticari marka ihlali, siberkülâsyon ve siberpilasyon riskinin arttığını söylüyor. ICANN, bireyler ve işletmeler için alan adlarını kaydettirmek için çeşitli kuruluşları onaylamıştır. Grup, henüz yeni gTLD’lerin herhangi birinin isimlerini önceden kaydetme yetkisine sahip değil ve bunu yapmaya çalışanların kendi riskleri doğrultusunda akredite olmadı.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

3 Yorumlar.

  1. Jenerik domain her zaman kazandırır coffe .club gibi adresler bile 100k dolara satılıyor artık özellikle yurtdışı için jenerik domaine sahipseniz satmayın ve tutun elinizde. Her geçen gün değerleniyor.

  2. Jenerik domainleri nerede satabiliriz alan adları dışında pek firma yok Türkiye’de satış yapabileceğimiz sanki

  3. Adnan Bey bu alanda en iyi platformlar wmaracı ve r10 isimli forumlar ve facebook üzerinde bulabileceğiniz domain satış gruplarıdır. Alıcı kitleye en iyi bu kanallardan ulaşabilirsiniz. Bunların dışında sahibinden sitesi üzerinden bile domain ticareti yapılıyor alternatif olarak bu gibi sitelerde de ilan verebilirsiniz. Yurtdışı için sedo, godaddy, afternic gibi alternatifler mevcut.

Yorum yap.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir